Koraci osnivanja novog poduzeća
Kako otvoriti d.o.o. ili j.d.o.o. u Hrvatskoj: vodič korak po korak
Razmišljate o pokretanju vlastitog posla? To je zaista hrabar korak. No, istina je da može biti zastrašujuće, osobito ako niste sigurni u svaki korak koji trebate poduzeti. Ali ne brinite - niste sami u tome. Mi smo bile tamo i prošle kroz sve te izazove. Zahvaljujući našem iskustvu, znanju i informacijama, uspjele smo otvoriti vlastiti knjigovodstveni servis bez previše muke. Ali taj uspjeh nas je potaknuo da se zapitamo: "Kako se snalaze oni koji nemaju naše iskustvo?"
Zato smo odlučile podijeliti svoje iskustvo. Provest ćemo Vas kroz sve korake koji su potrebni za otvaranje društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) u Hrvatskoj. Naš cilj je olakšati Vam proces, pružajući prave informacije i korake koje trebate slijediti. Obećavamo da ćemo biti tu uz Vas kako bismo pomogli ostvariti Vaše poslovne snove.
Prije bilo kakvog odlučivanja morate biti sigurni da niste ništa dužni državi (niti 0,01 cent) inače će sud odbiti osnivanje poduzeća. Prije odlaska bilježniku provjerite na e-poreznoj svoje obveze.
1. NAZIV I DJELATNOST TVRTKE
Prvi korak je odabir naziva tvrtke. Možete provjeriti dostupnost željenog imena putem web stranice Sudskog registra. Sud može odbiti naziv ako postoji sličan naziv s minimalno tri ista slova. Na primjer, mi smo htjele nazvati tvrtku "Profit lane d.o.o.", ali postoji naziv "Profiland d.o.o.", javni bilježnik nas je upozorio da sud može odbiti naš naziv. U tom slučaju, možete dodati dodatnu riječ kao što smo mi morale dodati "team" prema savjetu bilježnika.
2. TEMELJNI KAPITAL
Minimalni temeljni kapital za d.o.o. je 2.500 eura, dok je za j.d.o.o. samo 1 euro. Pri osnivanju d.o.o.-a potrebno je platiti najmanje 625 eura, dok se ostatak mora uplatiti unutar godinu dana.
3. ODABIR DJELATNOSTI
Nakon odabira naziva, potrebno je odrediti djelatnosti društva prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (NKD 2007). Popis je dostupan na NKD Browseru ili možete pregledati popis svih djelatnosti na ovom linku. Izaberite glavnu djelatnost i više ostalih djelatnosti sa kojima biste se mogli baviti npr. veleprodaja, maloprodaja, posredovanje itd.
4. JAVNI BILJEŽNIK, SUDSKI REGISTAR I DZS
Sljedeći korak je posjet javnom bilježniku radi izrade izjave o osnivanju (za jednog osnivača) ili društvenog ugovora (za više osnivača). Naš je trošak s ovjerom za d.o.o. bio 397,06 eura. Bilježnik će definirati naziv, sjedište, djelatnosti, temeljni kapital, prava i obveze osnivača, upravu tvrtke i informaciju o pečatu (koji više nije obavezan). Dobar javni bilježnik će Vas savjetovati dodatno ako Vam nešto nije jasno zato ga slobodno pitajte.
Sa dokumentacijom pripremljenom od strane javnog bilježnika čekate sljedeći korak, a taj je da Vas FINA pozove da dođete u ured HITRO.hr.
Na FINI plaćate temeljni kapital, naknadu za upis osnivanja i upis društva-RPS (32,13 eura) te redovne FINA naknade na sve uplate.
Nakon što je registracija društva pri Trgovačkom sudu završena iz HITRO.hr ureda Vas pozovu da podignete Rješenje o upisu u sudski registar. Moguće je i da ako Vas javni bilježnik nije dobro upozorio da sud u ovom koraku odbije naziv poduzeća. U tom slučaju morate opet kod bilježnika da napravi ispravak naziva poduzeća u dokumentaciji.
Na FINI, prilikom podizanja Rješenja o upisu u sudski registar i Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u 2007 trebate obaviti i upis u Registar stvarnih vlasnika.
Dokumentacija potrebna u ovom koraku je sljedeća:
· Preslika Rješenja o upisu u trgovački registar
· RPS–1 obrazac (preuzeti ovdje) ili zatražite na šalteru FINA-e
· Kopija OIB-a tvrtke
Bilo bi dobro da si unaprijed i pripremite ugovore o certificiranju i izvadite digitalni certifikat za svoje novo poduzeće.
5. BANKOVNI RAČUN I POREZNA UPRAVA
Sa svom dobivenom dokumentacijom spremni ste otvoriti žiro račun društva. Pečat nije obavezan, ali ako ga izradite, ponesite ga u banku.
Obrazac Zahtjev za prijenos sredstava koji prije dobijete u FINA-i trebate popuniti i poslati na njihov mail hitro-zagreb@hitro.hr da izvrši prijenos osnivačkog pologa (temeljnog kapitala) na Vaš novootvoreni račun društva u banci.
Kao zadnji korak otvaranja tvrtke potrebno je kontaktirati referenta u poreznoj upravi 8 dana od dana početka obavljanja djelatnosti. Tom prilikom potrebno je ispuniti RPO obrazac (registar poreznih obveznika) te priložiti kopiju dokumentacije:
· Rješenje o upisu u sudski registar
· Ugovor o najmu poslovnog prostora
· Ugovor o računovodstvenim uslugama (obratite nam se s povjerenjem)
· Obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u 2007.
· Potpisni karton žiro-računa
· Izjava da od osnutka do predaje nije obavljana djelatnost niti izdavani računi
6. PRIJAVA NA HRVATSKI ZAVOD ZA MIROVINSKO OSIGURANJE (HZMO) I HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE (HZZO)
Prijava na zdravstveno i mirovinsko osiguranje mora se obaviti najkasnije 15 dana od početka obavljanja djelatnosti, ako tvrtka ima zaposlene. To možete učiniti online putem aplikacije LANA:
- Za poduzeće: Prijava o početku poslovanja obveznika plaćanja doprinosa (Tiskanica M- 11P);
- Za djelatnike: Prijava o početku (Tiskanica M-1P);
Mogu Vas tražiti da priložite:
· Rješenje o upisu trgovačkog društva u sudski registar;
· osobne iskaznice
· ugovor o radu
Slijedeći ove korake, možete uspješno otvoriti svoje poduzeće i započeti svoje poslovanje. Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica, slobodno nam se obratite za dodatne informacije i savjetovanje. Sretno!